Tekstiilikunst

AASTA TEKSTIILITEGU 2023

NOMINENDID

Preemia Aasta Tekstiilitegu on tunnustus, mis antakse eelmisel kalendriaastal tekstiilikunsti või –disaini valdkonnas olulist ühiskondlik-kultuurilist mõju omanud teo või tegevuse eest, tunnustus hõlmab ka haridusalast, publitseerivat ja muud eriala arengut toetavat tegevust.


Anu Raua juubelisündmuste sari

Preemia
AASTA TEKSTIILITEGU 2023
NOMINENT

ERMi poolt korraldatud Anu Raua suurejooneline juubelisündmuste sari kunstniku 80. sünnipäeva tähistamiseks pakkus külastajatele ainulaadset võimalust süveneda Eesti ühe armastatuima tekstiilikunstniku, Anu Raua elutöösse ja filosoofiasse.Anu Raua juubel. Foto Anu Ansu
Sari algas 10. mail 2023 Heimtali muuseumis avatud näitusega "Tagasivaade", mis heitis pilgu kunstniku elule ja loomingule läbi fotode, mälestuste, vanavara kogumisretkede, tudengitele seatud ülesannete ning tema raamatute. ERMi Heimtali muuseumis eksponeeriti ka Eesti kihelkondade triibustikes kootud kaltsuvaipu ja nende kavandeid, mille loomist juhendas Anu Raud ise.


Kunstikogu näitus. Foto: Arp Karm
Järgnes "Pere pildid. Perekond Raua kunstikogu" näitus Eesti Rahva Muuseumis, mis avati 17. mail 2023. Näitus tutvustas Anu Raua perekonna kunstikogu, kuhu kuulub ligi 200 teost 20. sajandist, sealhulgas maalid, graafika ja skulptuurid, mis on kogunenud mitme põlvkonna vältel.


Näitus Elumustrid. Foto: Arp Karm
Kõige olulisem osa juubelinäitustesarjast oli "Anu Raud. Elumustrid", mis avati 22. mail 2023 Heimtali mõisa vanas ringtallis. Näitus andis ülevaate Anu Raua vaibaloomingust, tuues esile tema unikaalse käekirja ja sügava seose Eesti kultuuripärandiga.Konverents Pärandvara. Foto: Arp Karm
Lisaks nendele kolmele põhinäitusele toimusid juubeliaasta jooksul mitmed kuraatorituurid ja eriüritused, sealhulgas kataloogiesitlused ja juubelikonverents "Pärandvara", mis toimus 6. oktoobril 2023 ERMi Heimtali muuseumis. Konverentsil käsitleti laia teemaderingi, alates elust Käärikutalu ja Heimtali muuseumis kuni pärandi ja innovatsiooni suheteni. Esinejate seas olid tuntud teadlased, kirjanikud ja kunstnikud.

Sündmustesarja toetasid mitmed kuraatorid ja kunstnikud, sealhulgas Anu Raud ise, andes seeläbi sündmustele isikliku ja sügava mõõtme. Anu Raua juubeliaasta sündmused tõid esile tema elutöö olulisuse ja mõju Eesti kultuuripärandile, pakkudes külastajatele haruldast võimalust lähemalt tutvuda kunstniku loomingu ja elufilosoofiaga.Tuuli Tubin McGinley, ERMi Heimtali muuseumi näituste- ja programmijuht
Näitustesarja korraldusmeeskonda kuulusid silmapaistvad isikud, kes andsid oma panuse sündmuste õnnestumisse: "Tagasivaade" näituse kuraatorid olid Tuuli Tubin McGinley, Anu Raud ja Ela Tomson, kujundaja Tuuli Tubin McGinley. "Pere pildid. Perekond Raua kunstikogu" koostas Reet Mark. "Anu Raud. Elumustrid" näituse kuraatorid olid Anu Raud ja Ene-Liis Semper, kujundaja Ene-Liis Semper, graafiline disainer Emma Eensalu ning produtsent Tuuli Tubin McGinley. Meeskonda kuulusid Laura Kipper, Reet Mark, Arvi Tragel, Lauri Tamm, Erkki Pärt, Pihel Prans, Artur Kasepuu, Emma Eensalu, Kristjan Raba, Aivi Jürgenson, Liis Lainemäe, Märt Puusta, Maire Kuningas, Ela Tomson ning Bart.ee OÜ.

Juubelikonverentsi "Pärandvara" korraldamisel tegid koostööd ERMi Heimtali muuseum, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja Kõrgem Kunstikool Pallas, kus esinesid Kertu Saks, Anu Raud, Kadri Tüür, Meelis Kihulane, Mari-Triin Kirs, Hendrik Relve, Valdur Mikita, Anu Kannike, Evar Saar, Aet Ollisaar ning Ave Matsin.