Tekstiilikunst

Aasta Tekstiilipreemiad 2023


Aasta tekstiilikunstnik 2023 Aet Ollisaar. Foto: Lisette Laanoja


21. märtsil 2024 kogunes Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et tunnustada tekstiilikunstnike 2023. aasta erialast tegevust. Tekstiilikunstnike tegevust tunnustati kolmes kategoorias: Aasta tekstiilikunstnik, Aasta noor tekstiilikunstnik ja Aasta tekstiilitegu.



Foto: Lisette Laanoja







Preemi
a
AASTA TEKSTIILIKUNSTNIK 2023
LAUREAAT

Aet Ollisaar



Tekstiilikunstnik Aet Ollisaar pälvis tunnustuse vaieldamatult võimsa ja viljaka loomeaasta eest. Žürii hinnangul iseloomustab Ollisaare loomingut poeetilisus, omanäolisus ja aktiivsus.  Aastal 2023 osales kunstnik kokku 12 näitusel, olles sealjuures loonud kolm isikunäitust ja esinenud kolmel rahvusvahelisel platvormil.

Aet Ollisaare jõuliselt omapärast kunstnikukäekirja iseloomustab värviküllane kontrastsus ja abstraheeritud kujundikeel, kus seosed ümbritsevaga jõuavad vaatajani läbi nappide ent täpsete viidete.

Lisaks oma loomingulisele tegevusele on Aet Ollisaar tuntud ka kui innukas organiseerija ja korraldaja. Ta on mitmekülgne õppejõud, kes jälgib hoolikalt oma üliõpilaste arengut, märkab nende edusamme ning oskab neid tõhusalt toetada. Ollisaar on loonud inspireeriva õpikeskkonna, mis julgustab loovust ning avardab õpilaste silmaringi.

Aet Ollisaare teosed valmivad Tartus Aparaaditehase tööruumis Stuudio 100.










Foto: Iris Kivisalu



Preemia
AASTA NOOR TEKSTIILIKUNSTNIK 2023
LAUREAAT

Maria Kristiin
Peterson



Aasta noor tekstiilikunstnik 2023 laureaat on noor talent, kes pälvis tunnustuse oma 
magistritööga „Disaineri roll tarbijajärgse tekstiilijäätme ringlussevõtul lõngaarenduse ja kudumikollektsiooni näitel“.  Töö on oskuslikult sidunud materjalivaliku ja disainilahenduse. Zürii hinnangul on see oluline panus valdkonna teaduslikku arengusse, tutvustades seeläbi Eesti disaini rahvusvahelisel areenil.

Peterson pälvis oma magistritööga tähelepanu 2023. aasta New York Textile Month rahvusvahelise tekstiilitudengite konkursi Dorothy Waxman Textile Design Prize finalistina, demonstreerides seeläbi oma loomingulist potentsiaali ja professionaalset oskustepagasit.







Foto: Francesco Rosso




Preemi
a
AASTA TEKSTIILITEGU 2023
LAUREAAT

Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”



Žürii leidis, et Maryliis Teinfeldt-Grins´i suurejoonelise kogukonda kaasava loomingulise ettevõtmise mõju on nii kohene kui pikaaegne. Žürii hindas kõrgelt kunstniku märkimisväärset panust tekstiilikunsti ja -disaini populariseerimisel noorte seas, tuues ala neile lähemale,  tutvustades oma uuenduslikku tehnikat laiale publikule ning pakkudes neile uusi ja põnevaid väljundeid.

Kogukonnaprojekti “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?” raames valminud viie meetri pikkune vaip on inspireeriv näide sellest, kuidas kunstnik suudab ühendada kohaliku kogukonna ja kunsti loominguliseks väljenduseks.

Loe lisaks:  'Who Remembers Last, Who Remembers Better?' by Maryliis Teinfeldt-Grins at the Tütar gallery









Foto: Marilyn Piirsalu






Žürii
ERIPREEMIA 2023

LAUREAAT

Kadi Pajupuu esinemine rahvusvahelisel erialafoorumil ja teadusartikli avaldamine


Žürii eripreemiaga tunnustati Kadi Pajupuud kui väsimatut tegutsejat ja uuendajat tekstiilivaldkonnas. Pajupuu pälvis eripreemia pikaaegse ning järjepideva teadustöö ja tekstiilikunsti arendamise eest. Tema uuenduslike kangakudumistehnoloogiate pidev arendamine ja tutvustamine on jõudnud uuele tasemele, kajastudes hiljutisel esinemisel rahvusvahelisel erialafoorumil ning teadusartikli avaldamisel.

23. novembril osales Kadi Pajupuu ettekandega teemal MultiWeave sündmusel Algorithmic Pattern Salon, kus keskenduti algoritmilistele mustritele loomekunstides, käsitöös ja programmeerimises. 





Pajupuu artikkel „Muudetava tihedusega kangasuga. Ühe tööriista leiutamise lugu“ ilmus 2023. aasta väljaandes ajakirjas Studia Vernacula. Artikkel on üles ehitatud leiutamise kui protsessi, isetegemise kui hoiaku ja käsitöövaldkonna leiutise tootestamiseks vajalike tegevuste ja kuvandiloome ümber. Artikkel avab juhtumipõhiselt ühe tekstiilkäsitööriista, reguleeritavate piivahedega kangasoa leiutamise teekonda alates ideest kuni prototüübi, kasuliku mudeli ja tooteni. Artikkel pakub ülevaadet varasematest lõimetiheduse muutmist võimaldavatest soavariantidest ning kirjeldab leiutamise protsessi, arvestades leiutaja poolt tajutud etappe. Erilist tähelepanu pööratakse leiutaja isiklikule kogemusele, tuues esile nii tootearendust soodustavad kui ka takistavad tegurid. Leiutaja valikuid protsessis on mõjutanud enesemääratlus kasutajana ja ettevõtjana.

Kadi Pajupuu on kudumisvõimaluste väsimatu avastaja ja avardaja läbi loova leiutamise, katsetamise ja propageerimise. Tema puhul ei ole küsimus „ Kas saab?“, vaid „Kuidas saab?“, kui miski teda tõesti huvitab. Kadi piire murdev innovaatilisus avaldub nii kunstniku enese loomingus kui ka õpetajatöös meistriklasside ja videoloengute läbiviijana.

Uurimisprojekt "Lõime ja koemanipulatsioonid käsitelgedel":

VAATA PROJEKTI


Aastal 2023 galeriis Pallas toimunud näitusel "Tekstiks ja tagasi" interpreteeris Kadi Pajupuu leiutatud tehnikat ka Marilyn Piirsalu.





Eesti Tekstiilikunstnike Liit (ETeKL) on tunnustanud pühendunud kolleege alates 1996.

ETeKL 2023 Aastapreemiate žüriisse kuulusid:
Helen Adamson (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum)
Elna Kaasik (Aasta Tekstiilikunstnik 2022)
Elin Kard (Eesti Kunstnike Liit)
Erle Loonurm (ajakirjanik, ERR)
Stella Mõttus (kunstiteadlane)
Stella Runnel (Eesti Disainerite Liit)
Liisa Torsus (Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2022)


Aasta Tekstiilipreemiad 2023 toetajad: