Kutsume Sind tekstiilikunstnik Aune Taamali näituse "Kaks sammu sissepoole ..." avamisele Saaremaa Kunstistuudio Loomekeskuses neljapäeval 29.veebruaril kell 17.30.

Näituse avamisele järgneb töötuba - õmblusmasin kui loominguline tööriist.

 

“Kaks sammu sissepoole…”

Käesoleval näitusel võib näha autoritehnikas tekstiile, millest enamus on valminud äsja Tallinnas Hop galeriis toimunud isiknäitusele ja inspireeritud 30 aastat tagasi EKA (tolleaegse Kunstiülikooli) lõputöö pealkirjast “ Oo, tigu, roni üles Fuji mäele, aga aeglaselt, aeglaselt...” Täpselt polegi enam meeles, mis ajendas mind toona Jaapani poeedi Kobayashi Issa haikut kasutama. Ehk paelus vastandumine - teo väiksus ebaloomulikult suurele mäele. Teo aeglus liikumisel võimaldab tal tunnetada, näha tervikut ka väiksemates asjades, mõista, kuhu ta ajas ja ruumis sobitub. Selles kolmerealises haikus on peidus palju tarkust - orienteeruda kõrgeima eesmärgi poole, mida võiksime ette kujutada. Otsi üles oma Fuji ja roni sellele võimalikult aeglaselt! Õnn ja rahulolu on peidus mitte saavutamises, vaid kulgemises. Enda juures peangi tähtsaks nn. kulgemise seisundit, milles tunnen end tegevusest nii haaratud, et kõik ümbritsev muutub tähtsusetuks. Just sellises seisundis oleme kõige efektiivsemad ja loovamad. Taotluseks on pöörata fookus enda sisse, luua ümbritsevale kiirustamisele vastukaaluks avarus enda sees, olla kohal, märgata hetke olemust, ruumi selle ümber. Loomeprotsessis polegi mul sageli kindlat teadmist, mida ma hakkan kujutama, ma lihtsalt avan oma südame ja võtan vastu selle, mida Universum soovib läbi minu väljendada. Vahel on tunne, et mitte mina ei teosta tööd, vaid töö loob iseennast, muutub, kasvab välja rännakutest enda sisemuses, oma elusolemise mustrist. Töödes kombineerin erinevaid visuaalseid sümboleid ja koode E. Enno, D. Kareva, Rumi luuleridu, tekste Hiina luuletaja ja filosoofi Laozi iidsete õpetuste raamatust Tao Te Ching, mida teiste sõnadega nimetatakse ka Kulgemise väe raamatuks. Toimuvat võib määratleda kui teksti kujunemist tekstiilitaieseks. Olen tekste oma töödes kujunduselemendina varemgi kasutanud. Naljaga pooleks - kas tuleneb selline tekstilembus sõnade tekst ja tekstiil sarnasusest või ajendab säärast kujutamislaadi tundmus, et pelgalt sümbolid ja koodid ei suuda mõtet nii hästi edastada kui sõnades peituv vägi. Eksponeeritavaid töid iseloomustab kergus, õhulisus, läbipaistvus, teatraalsus. Nad peegeldavad elu rabedust, meie habrast eksistentsi, sisaldades erinevaid tundmusi ja kogemusi, nii rõõmuhetki kui ka arme. Töid ühendab mõttelõngana Tigu ronimas oma elu mäele ehk mina kogemas oma algset olemust, elu sügavamat sisu.

Aune Taamal (snd 1963) on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli tekstiilikunsti eriala (1993). Oma loomingus eksperimenteerib Taamal erinevate tekstiilsete materjalide ja tehnikatega, eelistades läbipaistvaid tekstuure, mis võimaldavad luua mitmekihilisi ruumilisi installatsioone. Taamali töid on eksponeeritud erinevatel näitustel Eestis ja välismaal. A. Taamal on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ja Stuudio 22 liige. Loominguga tegelemise kõrvalt on Taamal alates 2012 aastast olnud galerist Lühikese Jala Galeriis.

 

Näituse avamisele järgneb töötuba - õmblusmasin kui loominguline tööriist.


Kunstnik näitab vabakäe tikkimist vees lahustuvale kangale, aga ka kanga manipuleerimise, sulatamise ja lõikamise eksperimentaalseid tehnikaid, mida ta oma praktikas kasutab. Töötuba on tasuta.

 

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisainfo: Anne Tootmaa
Saaremaa Kunstistuudio
info@kunstistuudio.ee
Tel: 5116740
www.kunstistuudio.ee

https://www.facebook.com/events/1107727826936481/?ref=newsfeed